رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد
ساماندهی نیروی انسانی مهم‌ترین راهبرد آموزش و پرورش

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: ساماندهی نیروی انسانی مهم‌ترین راهبرد آموزش و پرورش در سال 93 است.

خبرگزاری فارس: ساماندهی نیروی انسانی مهم‌ترین راهبرد آموزش و پرورش

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، عبدالرسول عمادی پیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از مدیر سابق آموزش و پرورش و معارفه مدیر جدید آموزش و پرورش آذربایجان غربی که در سالن اداره برق استان برگزار شد، اظهار داشت: نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه آموزش و پرورش است و ساماندهی آن در این سازمان از جمله مهم‌ترین اولویت‌ها است.

وی در این مراسم به چهار راهبرد اساسی آموزش و پرورش در سال آینده اشاره کرد و گفت: ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش یکی از راهبردهای اساسی این وزارتخانه برای سال 93 است و از آنجا که این سازمان تربیت کننده سرمایه انسانی کشور است لذا باید کارهای اساسی در این زمینه صورت گیرد.

عمادی بر لزوم توجهات بیشتر مسئولان این سازمان برای نگهداشت، ارتقا و عزل و نصب مسئولان پست‌های سازمانی تأکید کرد و گفت: نیروهای انسانی در این سازمان نقش بسیار مهمی در رویکرد سازمانی و رسیدن به اهداف متعالی آن در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان دارند.

وی بهبود مدیریت آموزی را دیگر رویکرد این سازمان برای سال‌های آینده عنوان کرد و افزود: باید نظام مدیریت آموزشی را متناسب با استانداردهای مناسب در این زمینه استقرار داد و با تفویض اختیار در زمینه بودجه‌ریزی‌های خرد، مدرسه محوری را احیا کنیم تا از تمرکز در وزارتخانه جلوگیری شود.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش همچنین بر توسعه مشارکت‌های مردمی در آموزش و پرورش به عنوان سومین رویکرد اساسی این سازمان تأکید ک و آن را موضوع مهمی یاد کرد و افزود: شمه‌ای از این مشارکت‌ها در قالب خیرین مدرسه‌ساز نمود پیدا کرده است ولی این امر نمی‌تواند تنها زمینه مشارکت‌های مردمی در آموزش و پرورش باشد.

وی واگذاری برخی فعالیت‌ها به مردم، را مقتضای سیاست‌های کلان نظام اقتصادی کشور در سال‌‌های اخیر دانست و گفت: در حال حاضر تنها هشت درصد دانش‌آموزان در غیرانتفاعی‌ها مشغول به تحصیل هستند که دلیل این امر وجود برخی مقررات در این زمینه است که مانع توسعه مدارس غیردولتی در سطح کشور شده است.

وی مشارکت اولیا در مدارس و احیای سازمان انجمن اولیا و مربیان را لازمه مشارکت روشمند و فعال دانش آموزان و معلمان عنوان کرد و افزود: مشارکت بیشتر دانش‌آموزان با مربیان آموزشی می‌تواند نوعی تمرین جامعه‌پذیری دانش‌آموزان نیز باشد.

عمادی عملیاتی‌سازی بودجه را چهارمین رویکرد این سازمان برای سال آینده عنوان کرد و گفت: این سازمان به عنوان بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور، سهم عمده‌ای در بودجه‌ریزی داشته که می‌توان با اختصاص بودجه‌ها به ریز فعالیت‌ها، برنامه‌ها را به اقدامات خاص تخصیص داد.

وی در ادامه با اشاره به فلسفه اصلی این جلسه، جابه‌جایی در مدیریت آموزش و پرورش استان را دلیل اصلی برگزاری این آئین عنوان کرد و گفت: مدیریت در آموزش و پرورش بار سنگینی بر دوش می‌آورد که دغدغه‌های مقدسی را در پی داشته است.

عمادی با اشاره به انتخاب فریدون سید مصطفوی به عنوان مدیر جدید آموزش و پرورش آذربایجان غربی، گفت: این انتخاب پس از بررسی‌های بسیار و با توجه به سابقه فرهنگی مناسب وی در سال‌های گذشته صورت گرفته است که امید می‌رود این انتصاب زمینه‌ساز جهش و تحول بیشتر در آموزش و پرورش باشد.