با هدف بهبود اوضاع یک میلیون مهاجر تاجیک شاغل در روسیه
رئیس مجلس اعلای روسیه به تاجیکستان سفر می‌کند

«والنتینا واتو‌ینکو» رئیس مجلس اعلای روسیه در اوایل ماه مارس به تاجیکستان سفر می‌کند.

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس اعلای روسیه به تاجیکستان سفر می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنا به گفته منابع رسمی تاجیکستان، «والنتینا واتو‌ینکو» رئیس شورای فدراسیون یا مجلس اعلای روسیه در اوایل ماه مارس به تاجیکستان سفر می‌کند.

دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان و  «محمدسعید عبیدالله‌اف» رئیس مجلس ملی این کشور از محورهای اصلی برنامه‌ریزی‌شده برای این سفر است.

به گفته این منابع، این مقام بلندپایه مجلس روسیه در طول سفر 2 روزه به تاجیکستان و در دیدار با مقامات عالی‌رتبه این کشور، مسائلی در حوزه توسعه همکاری‌ها بین مجالس دو کشور و موضوعات مختلف مرتبط با روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی را مورد بحث قرار خواهد داد.

بنابراین گزارش، افزایش همکاری مستقیم بین مناطق تاجیکستان و روسیه در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، آموزش و فرهنگ نیز در دستور کار این مذاکرات خواهد بود.

روابط بین پارلمانی تاجیکستان و روسیه، بخش عمده‌ای از مناسبات دوجانبه بین 2 کشور را تشکیل می‌دهد و در راستای همکاری‌ها در چارچوب مجمع بین مجالس پارلمان‌های «جامعه کشورهای همسود» انجام می‌گیرد.

مجلس علیای روسیه 166 عضو داشته و متشکل از 2 نماینده از هر منطقه این کشور است.

گفته می‌شود، مجلس علیای روسیه، موسسه تضمین‌کننده همگرایی و تثبیت مناطق این کشور بوده و امکان تعامل منطقه‌ای در نهادهای مرکزی در هنگام تصمیم‌گیری و اجرای اقداماتی در جهت توسعه استراتژیک را تأمین می‌کند.

کارشناسان نقش این نهاد را در ایجاد زمینه قانونی برای حضور مهاجران و تأمین اصولی اقامت و اشتغال آنان نیز مهم عنوان می‌کنند.

این کارشناسان می‌گویند: تاجیکستان با دعوت از این مقام مجلس علیا به دوشنبه و انجام مذاکرات در سطح عالی، امیدوار است که نتایج مذاکرات و توافقاتی که در چارچوب این بازدید به امضا می‌رسد برای بهبود شرایط ک و اشتغال بیش از یک میلیون مهاجر کاری تاجیک در خاک روسیه تا حدی کمک کند.